کمک های اولیه در کوهستان

از کوه چیزی به جز تواضع نیاموختم

صعود زمستانه

برنامه صعود زمستانه قله ۳۳۳۸ متری جهان بین

 

از راست خودم -ایمان -محسن -اقا بهنام

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم بهمن 1389ساعت 10:24  توسط  همنورد  | 

شرح برنامه کمکهای اولیه در کوهستان 89.12.2

بسمه تعالی

شرح  برنامه امداد کوهستان در تاریخ 2/12/89

در راستای آموزش و باز آموزی نکات بهداشتی و کمکهای اولیه در کوهستان و ارتقای دانش ومهارت همنوردان در خصوص مسائل ضروری امداد در کوهستان  کمیته امداد و نجات گروه کوهنوردی دامون شهرکرد با همکاری جمهیت حلال احمر شهرکرد اقدام به برگذاری یک کلاس عملی یک روزه  به صورت فشرده در کوهستان می نماید .

نکاتی که در این کلاس می آموزیم :

1 . تغذیه در کوهستان

2 . آب بهداشتی

3. کمکهای اولیه در ارتفازدگی

4. کمهای اولیه در مورد شکستگی ها و آتل بندی

5 . کمکهای اولیه در سرمازدگی

6 . روشهای حمل مصدوم در کوهستان و ساخت برانکارد

7 . اقدامات اولیه در مورد مار گزیدگی

8 . گرمازدگی

9 . جستجو در کوهستان

10 . بحث در مورد کیف کمکهای اولیه و دیگر مسائل مورد نیاز کوهنوردان

نکته :

1 – جهت آموزش در کلاس از  مربیان مجرب جمعیت حلال احمر شهرکرد و گروه امداد کوهستان این جمعیت دعوت به عمل آمده است .

2 – کلاس در یک برنامه سبک کوهنوردی در نزدیکی شهر شهرکرد در کوهستان اجرا می گردد.

 

                                            مسئول کمیته کمکهای اولیه گروه : ولی الله نادعلی

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم بهمن 1389ساعت 11:12  توسط  همنورد  | 

گالری تصاویر

    

 زمستان ۸۸  کرکره

 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم بهمن 1389ساعت 21:6  توسط  همنورد  | 

کوهنوردی یک روش زندگی

کوهنوردی یک روش زندگی است. روشی که در آن یک سیب بین همه اعضای گروه تقسیم می شود. روشی که در آن قوی ترین عضو گروه به پای ضعیف ترین راه می رود. راهی که رقابت ندارد. به رهروانش حقوق نمی دهند و ایشان را نیازی به سوت وکف مشوقان درقله نیست. ناجی بی منت یکدیگرند.گروه می سازنند تا دل جوانان به سنگ بند کنند تا به ننگ بند نشود .مزدشان معراج روح است و تشویقشان نوازش باد. قانونشان عشق است و قانون گذارشان معشوق.
عشق به طبیعت، عشق به زندگی است و زندگی تجلی عشق است و مرگ آنجاست كه عشق نیست. كوهنوردی عشق به طبیعت است و عشق به طبیعت، ورزش ما نیست، باور ماست، زندگی ماست. به راستی که کوهنوردی فقط ورزش نیست، کوهنوردی یک روش زندگی است.

(سر ادموند هیلاری ـ اولین فاتح قله اورست)

+ نوشته شده در  شنبه دوم بهمن 1389ساعت 23:36  توسط  همنورد  | 

مفاصل

جابجایی مفاصل

این حالت وقتی اتفاق می افتد که یک مفصل از استخوانی که در انتهای آن قرار دارد جدا شده و جدا باقی بماند. جابجایی همان علایم و نشانه های شکستگی را دارد که شامل تغییر شکل ـ درد شدید ـ تورم و ناتوانی و حرکت مفصل مبتلا می باشد.

کمکهای اولیه : گردش خون در مکان صدمه  دیده از نظر عدم محدودیت در گردش خون و لمس کردن و احساس درد در نقطه مورد نظر را در صورت هوشیاری شخص و میزان جابه جایی را بصورت خیلی آهسته و نرم انجام می دهیم و حرکت عضو و محدودیتهای حرکتی را جستجو می کنیم. سپس مفصل را ثابت می کنیم همانند شکستگی ها. به هیچ وجه مفصل را جابجا نمی کنیم چون باعث صدمه به رگها و عصبها می شود. برای بهبود کامل تر وی را به مرکز درمانی اعزام می نمائیم.
آسیبهای ناخواسته مچ پا

مچ پا می تواند در اثر یک راه رفتن نادرست، پریدن از رودخانه ها و قرار ندادن پا در سطح مناسب و استفاده نادرست از کفش باعث صدمات زیادی می شود که درمان نامناسب آن باعث صدمات بیشتر خواهد شد.

یکی از صدمان مچ پا رگ به رگ شدن که در اثر چرخش و پیچش مچ پا به داخل می باشد.

علائم :

اگر استخوان و قوزک پا را فشار دادیم و احساس درد زیادی شخص داشت احتمال شکستگی بارزتر است. اگر شخصی روی مچ پای خود توانست بایستند و پنج و شش قدم راه رود احتمال پیچ خوردگی شایع تر است و عدم حرکت نشانه شکستگی خواهد بود.

کمکهای اولیه :

می توانیم کفش شخص را از پای وی درنیاوریم چون می تواند خود کفش به عنوان یک آتل عمل نماید ولی چون با درآوردن کفش خونرسانی بهتر شده و ناحیه صدمه دیده به راحتی قابل روئیت می باشد و میتوانیم جریان خون را چک  نمائیم و از اقدامات زیر بهره می بریم :

۱-      پا را در حالت خنثی یا راحت قرار می دهیم حالت استراحت

۲-   بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از حادثه می توانیم این کار که کمپرس با پک یخ می باشد را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه انجام دهیم.

۳-      سپس با باندهای کشی آنها را ببندیم تا مشکل کاملاً درمان شود.

نکته : در زمان خواب کمی باندهای کشی را شل می نمائیم.

۴-      بالا نگه داشتن عضو از سطح قلب باعث کاهش تورم و خونریزی یا خون مردگی سطح پوست می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دوم بهمن 1389ساعت 0:2  توسط  همنورد  | 

درد زانو در کوهنوردی

ورزشهاي زانو :

1-3 تمرينها با پاي كشيده

1- محكم كردن زانو - بنشينيد و پاها را مقابل خود دراز كنيد . زانوي خود را هر چه محكم راست كنيد ، آن رابه زمين فشار دهيد و همزمان پا را از مچ به سمت خود بكشيد . زانو را تا پنج شماره راست نگه داريد ، سپس آن را كاملا شل كنيد ( سه بار در روز هر بار ده مرتبه ).
محكم كردن زانو را در حالت ايستاده يا نشسته مي توانيد انجام دهيد ، بنابراين بايد اين تمرين را در فعاليتهاي روزمره خود بگنجانيد مثلاً هنگامي كه براي مدتي طولاني نشسته ايد به دفعات زانوي خود را راست كنيد .
2- محكم كردن زانو با حمايت پاشنه ـ بنشينيد و پاها را در مقابل خود دراز كنيد . جسمي ( مانند حوله أي تا شده يا يك تكه چوب به ارتفاع پنج سانتيمتر ) را زير پاشنه خود قرار دهيد ، عضلات ران را سفت كنيد و انگشتان را از مچ پا به سمت خود بكشيد تا ده بشماريد سپس عضلات را شل كنيد و اين تمرين را حداقل دو بار در روز و هر بــار ده مرتبه انجام دهيد .
3- بالا بردن پا در وضعيت كشيده ـ بنشينيد و پاها را راست كنيد . در حالي كه زانو را در وضعيت كشيده قفل كرده ايد ، پاي آسيب ديده را بالا ببريد ، سپس تا نزديكي زمين پايين بياوريد اين تمرين را بصورت متوالي و سريع ده بار انجام دهيد و سعي كنيد به سي بار برسانيد .
4- بنشينيد و پاهاي خود را راست كنيد . وزنه اي روي مچ پا قرار دهيد ،‌ پاها را در همان حالت راست بودن بالا ببريد و سپس به آرامي پايين بياوريد . براي شروع ، وزنه نبايد از يك كيلوگرم بيشتر باشد وزنه را بتدريج سنگين تر كنيد . مراقب باشيد كه زانو در وضعيت كشيده باشد . تمرين را با پنج بار شروع كنيد و بتدريج به پنج ســـري ده تايي برسانيد .
5- چرخش مفصل ران ـ بنشينيد و مفصل پاهاي خود را راست كنيد . در حالي كه زانو را در همان وضعيت كشيده قفل كرده ايد پا را بالا ببريد و دايره هايي را با پاي خود در فضا بسرعت رسم كنيد و آن را به سه سري ده تايي برسانيد . اين تمرين را به سه سري ده تايي برسانيد . اين تمرين را با افزودن وزنه به مچ پا


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه یکم بهمن 1389ساعت 22:52  توسط  همنورد  | 

گزارش برنامه کوه جهانبین (قله نای هفشجان)

بسمه تعالی

گروه کوهنوردی دامون شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری

اوقات خوش آن بود که با دوست به سر شد                            باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود

نام برنامه : جهانبین ( قله نای هفشجان )

تاریخ اجرا ء : 29/11/89                                                                 جلودار : آقای مهدی بیگی

نام منطقه : هفشجان                                                                      عقب دار : آقای هدایتی پور

مدت برنامه : 1 روز                                                                       مسئول فنی : آقای حسین محمدی

سرپرست : خانم فریده کیانی                                                            راهنما : آقای بهنام کریمی

گزارش نویس : آقای داوود پورکاوه                                       مسئول کمک های اولیه : آقای حسین محمدی

تعداد شرکت کنندگان : 9 نفر                                                        مسئول محیط زیست : آقای پوریا محمودیان

مقدمه :

کوهستان جهانبین که در موقعیت جغرافیائی از ͦ   32 و ̒  5  تا ͦ   32 و ̒  17 و ̋  30 عرض شمالی و از ̊  50 و ̒  30 و ̋  30 تا ̊  50 و ̒  50 طول شرقی کشیده شده از جمله کوه های بخش مرکزی استان چهارمحال و بختیاری بوده که در نیمه شمال شرقی استان و در جنوب غرب شهرکرد واقع شده است .هفشجان و جونقان بصورت قرینه در دو دامنه شمال شرقی و جنوب غربی بخش مرکزی این کوه ، از نزدیکترین شهرها به این کوهستان هستند .

جهانبین منطبق بر گسله یا تراست اصلی زاگرس می باشد که از تنگ پردنگان – سورشجان در شمال غرب تا تنگ خراجی در جنوب شرق به طول تقریبی 25 کیلومتر و بیشینه پهنائی در حدود 10 کیلومتر کشیده شده است .

دشت شهرکرد و دشت هفشجان – شمس آباد در جبهه شمال و شمال شرقی کوه ، دشت جونقان – فارسان در دامنه جنوب غربی و غرب ، دشت قلعه تک – تشنیز – سلم در جنوب و همچنین جونقان – راستاب – چلیچه در جنوب غربی و غرب و نیز سورشجان و مصطفی آباد در شمال غرب از مهمترین شهرها و روستاهای اطراف این کوه می باشند .

مهمترین قله های بلند این کوه عبارتند از :

1-     دالانک : بلندترین قله این کوه در شمال غربی این رشته بین هفشجان (شرق قله) و راستاب (غرب قله) با ارتفاع 3332 متر

2-     نای هفشجان : از قله های مهم و مشهور این کوه با ارتفاع 3276 مترکه تقریبا در بخش مرکزی آن واقع شده است .

3-     نای شمس آباد : با ارتفاع 3170 متر در جنوب شرق جهانبین .

4-     تخت صمنبر : با ارتفاع 2960 متر در جنوب شرق جهانبین .

شرح برنامه :

ساعت 6 صبح روز جمعه طبق قرار قبلی پس از سوار نمودن همنوردان در ایستگاهها ، با دو ماشین سواری به سمت هفشجان حرکت کردیم . از اول ورودی شهر هفشجان قله مشخص بود و هرچه بیشتر به سمت داخل شهر حرکت می کردیم عظمت آن بیشتر نمایان می شد . پس از عبور از داخل شهر و دنبال کردن تابلوهای راهنمائی که محل چشمه زنه هفشجان را نشان می دادند در ساعت 6:45 به یک سنگ شکن متروکه رسیدیم. در این محل نفرات از ماشین ها پیاده شده و پس از معرفی و مهیا شدن جهت برنامه ( پوشیدن گتر ، دست کش ، ...) راس ساعت 7 به سمت چشمه ای که در دامنه کوه قرار دارد و در کنارش ساختمان و باغ کوچکی است در جهت جنوب حرکت کردیم .

ساعت 7:30 در آن مکان جهت صرف صبحانه توقف نمودیم که محلی بسیار دنج و عاری از هر گونه سر و صدای شهر بود . هوا بر خلاف روزهای قبل آفتابی بود و تنها بادی از سمت کوه می وزید که بسیار سرد و سوزناک بود . پس از صرف صبحانه در ساعت 8:30  به سمت ضلع غربی قله شروع به حرکت نمودیم و قبل از رسیدن به قیف نای از گرده ای در سمت شرق بالا رفتیم . به دشت کوچکی رسیدیم که در آن دو قله مشخص شد و سمت چپی قله اصلی میباشد . مسیر را به سمت قله در پیش گرفتیم و پس از بالارفتن از یالی که به قله فرعی می رسید مسیر قله اصلی را از بین دو قله بنا به نظر راهنما در پیش گرفتیم . سرمای هوا ، باد شدید ، سنگینی برف و نیز شیب زیاد محل بالا رفتن را بسیار سخت و طاقت فرسا کرده بودکه در طول مسیر چند بار مجبور به توقف جهت استراحت شدیم .

پس از پیمودن این مسیر برف دیگر تمام شده و یک مسیر تقریبا بدون برف را تا قله داشتیم . ساعت 13 بود که به قله رسیدیم . هر چند سردی هوا در اثر وزش شدید باد توقف را در آنجا غیر ممکن کرده بود ولی زیبائی مناظر اطراف مانع پائین رفتن می شد . اینجا مشخص می شد که چرا این کوه را جهانبین نامیده اند چون تمام مناطق اطراف از جمله کوه کلار ، سالداران ، پره داس ، منطقه تنگ صیاد و دشت شهرکرد به خوبی نمایان بود .

پس از صرف نهار  و استراحت مسیر شرقی قله را که نسبت به مسیر غربی دارای شیب ملایم تری بود به سمت پائین درپیش گرفتیم.  هر جا که امکان سر خوردن وجود داشت بچه ها از لذت آن بی بهره نمی شدند و رفته رفته خستگی چهره ی همگی به شادابی و نشاط تبدیل گردید . در همین حین زانوی آقای کریمی در اثر سر خوردن دچار آسیب شد . این امر هر چند سرعت پائین رفتن را کند کرد ولی حس دوستی و همکاری را بین اعضاء بیشتر نمود .

بالاخره ساعت 17 به پائین کوه رسیدیم و در ابتدای جاده سنگ شکن به وانت باری برخوردیم که راننده اش آقای محبی از مربیان هیئت کوه هفشجان بودند . ایشان با کمال صبر و مهربانی ما را به ابتدای منطقه مسکونی شهر رساندند و همزمان 2 سرویس هماهنگ شده از قبل نیز در همان مکان به ما ملحق شدند . پس از تمیز کردن کفش ها و برگزاری جلسه انتقاد پیشنهادات  سوار ماشین شده به شهرکرد بازگشتیم . برنامه با موفقیت و رضایتمندی همنوردان به پایان رسید .

نام شرکت کنندگان : آقایان: هدایتی پور ، حسین محمدی ، بهنام کریمی ، مهدی بیگی ، داوود پورکاوه ، پوریا محمودیان ، حمید رئیسی ، احسان انصاری

و خانم کیانی .

گزارش مالی : هزینه عضو 2500 تومان – هزینه غیر عضو 3000 تومان –  هزینه سرویس 15000 تومان - اضافه برنامه 11500 تومان

 

                        بماند سالها این نظم و ترتیب                                                       زما هر ذره خاک افتاده جائی

                                غرض نقشیست کز ما بازماند                                        که هستی را نمیبینم بقائی

                                             مگر صاحبدلی روزی برحمت                        کند بر حال درویشان دعائی

+ نوشته شده در  جمعه یکم بهمن 1389ساعت 0:7  توسط  همنورد  |